Az első, kizárólag 2,5"-es lemezekhez készült NAS a Synology-tól. Tervezésénél legfőbb szempontok voltak a minimális áramfogyasztás, hangtalan működés, és az apró méret a hordozhatóság miatt. Mindezek mellé egy komoly teljesítményű elektronikát szántak, így az 1,2 Ghz-es Marvell processzor a lelke a DS409slim-nek is, ami 128 MB RAM-ot kezel ebben a modellben. Ha a maximálisan használható, 4 darab lemezzel feltöltjük a legapróbb Synology-t, akkor sem lesz 19 wattnál több az áramigénye, így 2009 nyarán ez az egyik legtakarékosabb 4-lemezes NAS a világon, ami mellé rendkívül kedvező árat sikerül a gyártónak kialakítania. Maga a NAS mindössze 66 dkg súlyú – lemezek nélkül -, és leghosszabb oldala sincs 15 cm-es. Természetesen, külső tápegységet kapunk a DS409slim mellé, így annak hűtéséről sem kell gondoskodni.
Normál körülmények között a hűtőventillátor sosem indul el. Ha mégis szükség lenne rá, alacsony fordulatszámon, szinte hangtalanul végzi a dolgát, így a zajra kényes felhasználási területeken (pl. hangstúdiók) is megállja a helyét.
A két darab USB2-es port mellett – amelyekből egy az előlapon kapott helyet, és saját COPY-gombbal rendelkezik – egy eSATA is megtalálható a hátlapon, így tovább bővíthetó a DS409slim, akár a 5-lemezes DX5 tárral is.
Sebességadatok a gyártó szerint Windows alatt SMB-t használva:
- írás: 34 MB/másodperc,
- olvasás: 39 MB/másodperc.
A DS409slim egyéb fontos paraméterei, funkciói:
- Áramfogyasztás: működés/állás/készenlét: 19/14/12 watt
- IP-kamerák max. száma: 8
- Felhasználók max. száma: 1 024
- Egyidejű kapcsolatok max. száma: 64
- Windows AD: igen
- Méretek: 120×105×142 mm
- Ventillátor zajszintje: 24 dB(A)
- USB-s nyomtatók: max. 2 darab
Minden alap Synology-tulajdonsággal gyárilag felvértezve érkezik ez a NAS is:
- A 2009. januári béta firmware-től kezdődően magyar nyelvű operációs rendszer és help.
- SMB (Windows), AFP (Mac OS), NFS (Linux), FTP (SSL/TLS is) hálózati protokolok
- iTunes szerver (MP3, M4A, M4P, M3U, WPL). Dinamikus (smart) lejátszási listákat is készíthetünk, így könnyedén rendezhetjük látszólag egy listába pl. a 2007-es dátumú, és ?Rock? műfajú zenéket, vagy éppen az adott előadótól meglévő zenéinket. Az iTunes szerver nem működik az RS-modelleken (rack kivitel)!
- Audio Station (AAC, M4A, MP3, Ogg Vorbis, WMA, M3U, WPL, SHOUTcast, Radioio) – a külön kapható távvezérlő és USB-s hangszórók segítségével ezen formátumok, és az ezekben sugárzó webrádiók lejátszhatóak a NAS-sal, mint egy egyszerűbb zenelejátszóval. Webböngészőn kereszül érhető el az Audio Station felülete, ahol meghallgathatjuk a zenéket, lejátszási listákat készíthetünk, webrádiókat vehetünk fel a listába. Ha van távvezérlőnk is, akkor a webböngésző nélkül is elérhetjük a playlist-eket. Ha iPod-ot csatlakoztatunk a NAS USB-bemenetére, közvetlenül arról is elérhetőek a zenéink. Az Audio Station nem működik az RS-modelleken (rack kivitel)!
- Photo Station 3 (ASF, AVI, MPEG1/2/4, WMV, DivX/XviD, DAT, MP4, RM, RMVB, VOB, BMP, GIF, JPG) – webböngészőn keresztül megnézhetőek/letölthetőek a NAS-on tárolt különböző videók és képek, ezek interneten keresztüli eléréséhez ismerőseinknek jogosultságokat adhatunk. Nem szükséges ezentúl webes képadatbázisokat (pl. Picasa, FlickR) használnunk képeink megosztásához, hiszen a NAS-on sajátunk is van. Blogot is könnyedén készíthetünk ezen az alkalmazáson keresztül, e fukció külön menüpont alatt érhető el. Nem kell tárhelyet vásárolni egy távoli szerveren, arra telepíteni valamilyen blog-programot, mindez saját lakásunkban, saját szerverünkön elérhető.
- DLNA-kompatibilis médiaszerver – minden elterjedtebb fájlformátumot képes a lejátszók felé http-n streamelni (mkv-t is). A médiaszerver nem működik az RS-modelleken (rack kivitel)!
- Web Station, MySQL 5.0.51, PHP – akár saját webshopunkat is futtathatjuk odahaza Synology NAS-unkon. Saját weboldalunk saját szerverünkön működhet, még akkor is, ha dinamikus IP címet kapunk az internet-szolgáltatótól, mivel dyndns-t is támogat a NAS. A Synology.com oldal jelenleg egy RS409+ NAS-on fut…
- Windows ADS támogatás – egyszerű integráció a többfelhasználós irodai környezetbe.
- Titkosított hálózati backup – akár az interneten keresztül is készíthetünk biztonsági másolatot egy távoli gépre, másik NAS-ra, ráadásul az átvitel titkosított is lehet eközben.
- Data Replicator 3 – Windows operációs rendszer alatt a Synology backup programjával könnyedén megoldható asztali gépeink biztonsági mentése a NAS-ra.
- Local Backup – A NAS a hozzá kapcsolt USB-s lemezekre készíthetünk akár rendszeres időközönként is másolatot, így az egylemezes NAS-unk adatai is biztonságban lehetnek.
- Hálózati backup – két Synology NAS között, vagy egy Rsync kompatibilis szerver (ilyen van pl. minden QNAP NAS-ban is) és a NAS között helyi hálózaton keresztül is készíthetünk rendszeres vagy egyszeri másolatot.
- USB copy – mára már szinte kötelező szolgáltatás a NAS-oknál: a rádugott USB-s egység (pendrive, fényképezőgép, HDD) tartalmát gombnyomásra bemásolja saját lemezére (az usbcopy nevű megosztásba).
- File Station – segítségével a NAS tartalmát adminisztrálhatjuk, másolhatunk a share-ek között, törölhetünk, átnevezhetünk, fel- és letölthetünk fájlokat, akár az interneten keresztül, távolról is. UnZIP és UnRAR funkciók, a NAS csomagolja ki a letöltött tömörített állományokat!
- Download Station – Bittorrent, eMule, FTP vagy HTTP letöltéseket végeztethetünk a NAS-sal, akár napi 24 órán keresztül is. Webböngészőn keresztül, vagy a mellékelt Windows-os és Mac-es segédprogrammal menedzselhetjük a folyamatot, akár távolról, az interneten keresztül is. A gyári torrent-kliens nagyon profi már, arra is képes, hogy egy torrenten belül csak bizonyos fájlokat töltsön le. Egyidőben max. 20 letöltés lehet aktív. A Download Station nem működik az RS-modelleken (rack kivitel)!
- Nyomtatószerver – USB-s nyomtatónk a NAS segítségével hálózati printerként lesz használható, bármely gépünkről nyomtathatunk rá. LPR, CIFS és AppleTalk protokolon keresztül kommunikáló nyomtatók támogatottak, egyidőben kettőt csatlakoztathatunk.
- Megfigyelő-állomás – nem mindennapi képesség egy NAS-tól, hogy képes rögzíteni az elérhető IP-kamerák képét (a nagyobb típusokon max. 10 darabot, de csak 1 kamera kezelése ingyenes, a többihez liszenszet kell külön vennünk). Természetesen mozgóképet vesz fel a rendszer, és mozgásérzékeléssel is ellátták: beállítható, hogy csak akkor induljon a felvétel, ha mozgást érzékel a képen, így tényleg csak a fontos pillanatok lesznek felvéve. A kamera által látott képen ráadásul további területek is definiálhatóak, így csak az azokon belüli mozgás vezérli majd a felvételt. Hangrögzítés is támogatott MPEG4-es kamerák esetében.
- Egy kattintással telepíthető saját levelezőszerver, Outlook-szerű web mail, SMTP, POP3, IMAP (csak a DS107+, DS207+, DS209+, CS407, DS408, RS407, RS408, RS408/RP, DS508 és újabb DSx09 és DSx09+ modellekhez).
- Szünetmentes tápegységek (UPS) kezelése USB- és ethernet kapcsolaton keresztül is, ha több NAS-t egyazon szünetmentes tápra csatlakoztatunk (hálózati UPS).
- RAID a többlemezes modelleknél: RAID 0, 1, 5, 5+spare, 6 módok.
- Programozható ki- és bekapcsolás valamennyi DSxx9 és RSxx9 modell esetében, és némely korábbi típusnál is.
A fenti lista a gyárilag telepített alkalmazásokról szól. Mivel azonban a Synology NAS-okra létezik talán a legtöbb hack és házilagos szoftver, számos egyéb programot telepíthetünk még mi magunk is (pl. SqueezeCenter, mldonkey). Minél több RAM van a NAS-unkban, annál könnyebben fut több program egyidőben.
Ha megfelelően beállítjuk az internet-szolgáltatónknál használt postafiókunk elérhetőségét, akkor két emailcímet is megadhatunk, ahová írásos üzeneteket küld a NAS minden említésre méltó eseményről. Az alapvető információk az előlapi LED-ekről olvasható le, illetve hangjelzések is segítenek megállapítani, ha éppen bootol a NAS. Emailben viszont részletes LOG-ot is kaphatunk.
Az USB- vagy (ha van az adott modellen ilyen) eSATA-portra kötött meghajtókat megosztja a hálózaton is, így bővíthető a kapacitás, ha belső lemezeké már nem elég. USB-n keresztül képes kommunikálni APC márkájú szünetmentes tápegységekkel is, ezek hivatalos listáját lásd itt, illetve a felhasználók által kipróbált egyéb típusokat itt. Ha szünetmentes tápot használunk, akkor annak kimerülése előtt még időben lekapcsolja magát a rákötött NAS, így nem történhet sérülés ha éppen írás közben megy el az áram.
Érdekessége a Synology operációs rendszerének, hogy akár router nélkül is képes kapcsolódni az internethez, mivel PPPoE beállítási lehetőséget is tartalmaz, így képes saját maga bejelentkezni a szolgáltatóhoz. Így, ha pl. egy hétvégi házban használjuk, mint videómegfigyelő-rendszert, nem kell routert is venni mellé.
A torrent-kliens folyamatosan fejlődik, jelenleg már kiválasztható, hogy egy adott torrentből mely fájlokat akarjuk letölteni, ezzel a képességgel jelenleg csak a Synology NAS-ok rendelkeznek. Természetesen HTTP vagy FTP címről (akár jelszóval védettről is) képes tölteni a NAS.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.